Deneme / Güncel Sanat

Bir Çizik Daha

70’lerde Afrika’nın güney’inde Lebombo Dağı’ndaki Border Mağarası’nda arkeologlar 37.000 yaşında bir babun kemiği buldular. Kemikle ilgili ilginç olan ise üzerinde 29 insan yapısı çizik bulunmasıydı. Bu kemik en iyi ihtimalle Fransa’da bulunan ve bilinen en eski resimleri barındıran Chauvet Mağrası’ndan 5.000 yıl daha yaşlı. Bilim adamları bu kemiğin matematiğin tespit edebildiğimiz başlangıcını işaret ettiğini iddia ediyorlar. Diğer bir deyişle bu cizikler insanlık için soyut bir sistemin ilk adımları.

Ahmet Doğu İpek işini en yalın haliyle çizgilerle gören bir sanatçı. Geldiği resim geleneğinden figürleri eksilte eksilte devşirdiği çizgiler onun işlerinin temelini oluşturuyorlar. Lakin beyaz kağıt üzerine siyah sulu boyayla yaptığı ince çiziklerden oluşan, bir mimari planı andıran resimlerinden dev bir kütükten oyduğu sehpahaya kadar üretiminin hareket ettirici gücü olan bu eksiltme, aynı zamanda bir çoğalma itkisiyle yan yana gittiğinden ortaya saf bir biçimden ziyade düzensiz, kompleks bir yapı çıkıyor. Bu azalarak kendini dünyadan silmeye çalışan çileci bir tavır değil, yaşama gücünü en yalın haliyle ele geçirmeye çalışan bir irade.

İpek soyutlama yetisini dünyevi olandan kaçmak ya da aşkın bir sistem kurmak amacıyla kullanmıyor. Onun çalışamalarında soyut olan, malzemenin dünyevi güçleriyle dengeleniyor ve  işleri bir taraftan hep toprağa basıyor. Bu İpek’in resimlerinin mimari çizimlerden ayrıldığı nokta. Arkasına 37.000 yıllık matematiği alan mimari, maddeye boyun eğdirmeye çalışan bir inşa etme faliyetiyken İpek işlerinde maddeyi kendine yoldaş alıyor ve onun içindeki yapıyı açığa çıkartmaya çalışıyor. Bu çalışma methodu mimardan çok taşın içindeki biçimi bulmaya çalışan heykeltraşınkini andırıyor.

Lebombo Kemiği’nden günümüz sanal evrenine kadar her geçen gün büyüyen somut ve soyut olan arasındaki ayrım aynı zamanda soyutun somut olan üzerindeki  gittikçe artan tahakkümüyle koşut gidiyor. Sanat ise bu iki evreni tekrar bir araya getirebilmemiz için bize bir aralık sunuyor. Ahmet Doğu İpek bu aralığı değişik tekniklerle araştıran bir sanatçı ve bu karanlık alanda ufak ama sağlam adımlarla ilerliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s